ETBİS (ELEKTRONİK TİCARET BİLGİ SİSTEMİ) NEDİR? TÜKETİCİYE FAYDA SAĞLAR MI?

ETBİS Nedir?

ETBİS, e ticaret sitelerinin kayıt yaptırmak zorunda olduğu Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı bir bilgi sistemidir. ETBİS tüketicileri korumak, şeffaf bilgi vermek ,e-ticaretin gelişiminin izlenmesi ve sağlıklı değerlendirme amaçlarıyla kurulmuştur. Aslında e-ticarette ulusal ölçme ve değerlendirme aracıda diyebilirz. 4 Aralık 2017 itibari ile zorunlu hale getirilen ETBİS bilgi sistemine https://www.eticaret.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Tüketiciye Fayda Sağlar mı?

İnternetin ve e-ticaret mağazalarının daha ön plana çıktığı yeni Dünya düzeninde satıcı offline mağazasını online taşırken tüketici de daha kolay fiyat karşılaştırması yaparak sınırsız ürüne ulaşmaktadır. Bu kadar çok seçeneğin olduğu bir düzende sahteciliğin ve kayıt dışılığın önüne geçmek için ETBİS oldukça verimli bir sistemdir. Aynı zamanda tüketicilerin alışveriş yaptığı aracı kuruluşlar hakkında sağlıklı bilgi almalarını da sağlamaktadır. Haberlerde izlediğimiz absürt e-ticaret vakalarının önüne geçmektedir. (Örn. telefon alıp domates çıkması yada orijinal olarak satılan ürünün sahtesinin gelmesi gibi)Kısaca tüketicinin dolandırılma riskini azaltmaktadır diyebiliriz.

Güvenli Alışveriş İçin ETBİS

Bütün bilgilerin kayıt altına alındığı sistemde e-ticaret yapan bütün firmaların bildirim yapmaları zorunludur. Kayıt yaptıran firmalar e-ticareti yasal olarak yaptıklarını ve şirket bilgilerini şeffaf olarak devlet ve tüketici ile paylaşmaktadırlar. Güvenli ve Sorunsuz bir alışveriş için ETBİS’e kayıtlı olmayan ve SSL sertfikası bulunmayan işletmelerden alışveriş yapmamanızı tavsiye ederiz. Adresaksesuar.com ETBİS’e kayıtlı bir platform olup devlet ile bilgilerini şeffaf olarak paylaşmaktadır. Sitemizin en altında kayıtlı olduğuna dair karekod bulunmaktadır. https://www.eticaret.gov.tr/ adresinden istediğiniz sitenin kontrolünü yapabilirsiniz.